сряда, 12 април 2017 г.

Бързи и Яростни 8 / The Fate of the Furious

През 1998 публикуваната в списание Vibe статия "Racer X" разказва за нелегално внесени японски коли в Ню Йорк, които са модифицирани и използвани в незаконни надпревари. Авторът на статията (Кен Ли) проследява превръщането на професионалния състезател Рафаел Естевез в участник в тези улични състезания и опитите на властите да го заловят. 

След като научава за тази история режисьорът Роб Коен, наблюдава състезание с коли в Лос Анджелис и прави разумното решение да я превърне във филм. Близо 16 години по-късно "Бързи и Яростни" е най-популярната и печеливша филмова поредица на студио Юнивърсъл.

Първите филми се придържаха най-много до основната идея - уличните състезания с коли. Но около средата на поредицата сценаристите изоставиха този сюжет и започнаха самите те да се надпреварват какви нови невероятни каскади да създадат. Поредицата в момента залага на огромни екшън сцени, химията между актьорите и много потрошени коли. Щетите, нанесени върху коли във всички Бързи и Яростни филми, са изчислени на $514 милиони.

В новия, осми, филм от поредицата Дом Торето (Вин Дизел) е изправен срещу собственото си "семейство" и се съюзява със злата хакерка Сайфър (Чарлийз Терон). Тъй като Дом е един от най-великите състезатели и техен близък приятел, задачата на екипа е изключително трудна.

Мотивите на Сайфър са изключително неясни. През по-голямата част от филма Терон гледа в екрани, опитвайки се да изиграе един объркан персонаж, който с всяка следваща минута се превръща във все по-голям социопат. Други интересни допълнения към поредицата бяха Кърт Ръсел и Хелън Мирън. И при двамата ветерани си личи колко много са се забавлявали с ролите си.

Чарлийз Терон в Бързи и Яростни 8

Филмът е режисиран от Ф. Гари Грей, който направи страхотния Straight Outta Compton, както и римейка на The Italian Job. Той се справя много добре не само с екшън сцените, които са вълнуващи, но и с по-спокойните лични сцени между героите. 

Поредицата, разбира се, е популярна именно с екшън сцените, които не зачитат никакви закони на физиката. Но това според мен е част от чара на тези филми. Ръкопашните боеве са също много интересни, единственото, което ми липсваше, беше повече бой между Джейсън Стейтъм и Скалата (но това вече се случи в предишната част)

Джейсън Стейтъм и Скалата в Бързи и Яростни 8

Тези две екшън звезди са една от причините поредицата да се радва на такава голяма популярност. Химията между останалите актьори от стария екип е също много добра, както и в предишните части. Единствено допълнението на сина на Клинт Ийстууд считам за напълно ненужно - само красеше екрана. За разлика от него Кристофър Хивю (Тормунд от Игра на Тронове) имаше много по-съществена роля и добра актьорска игра.

Бързи и Яростни е популярна екшън поредица. Едва ли има зрител, който би гледал новата осма част, за да търси спазване на физични закони и дори някаква логика. Филмите се превърнаха отдавна в безмозъчен екшън, който е забавен и приятен заради своята нелепост. Но не смятам, че поредицата се е изчерпала все още. Възможно е да доживеем да видим Бързи и Яростни 80.

По-голямата част от актьорите във филма




Обир със Стил / Going in Style

Обир със Стил е комедия, в която трима възрастни приятели - изиграни от Алън Аркин, Морган Фриймън и Майкъл Кейн, решават да оберат банка, за да си отмъстят за загубата на работата и пенсиите си. 

Филмът е режисиран от Зак Браф, но най-силната и приятна част са определено тримата възрастни актьори. Химията помежду им е изключително добра. Те успяват да се самоиронизират по много добър начин, без да прекаляват. Хуморът във филма е на ниво.

Разбира се, тази история не е лишена от клишета. Героят на Алън Аркин си намира приятелка, което му дава нови сили за живот. От друга страна, героят на Морган Фрийман е тежко болен. Но въпреки това комедийните моменти са достатъчно естествени и многобройни, за да поддържат историята интересна.

Една от най-забавните сцени се състои в тримата главни актьори, които гледат финала на The Bachelorettе. Те са напълно погълнати от развоя на риалити предаването, точно както биха били хора на тяхната възраст.


Сред поддържащите персонажи най-много се отличаваше този на Ан Маргрет, която имаше интересен хумор и чар. Кристофър Лойд има епизодични появи във филма, но те са странни и забавни. Детективът, който преследва тримата обирджии (Мат Дилън), беше фактически карикатура, която съществуваше във филма само за да покаже колко предразсъдъци има към възрастните хора.

(Ан Маргрет в Обир със Стил)


Тримата главни герои имаха наистина основателна причина да обмислят обир на банка. Фирмата, за която работят, ще ги замени с азиатски работници и им замразява пенсиите. Има няколко сцени, в които се обсъжда тежкото финансово положение и измамите, на които са способни големи банки и корпорации, но то не е разгледано подробно. По-философските разсъждения са заменени с шеги за остаряване и болести.

Крайният резултат е приятен забавен филм, който е прекрасен за разпускане в края на тежък ден. Аркин, Кейн и Фрийман са трима изключително добри актьори и е удоволствие да ги види човек заедно на големия екран.